Zonguldak

Genel Bilgiler
Yüzölçümü 8.629 Km²
İl Trafik No 67

Karadeniz Bölgesinde bulunan şehir, güneyden Bolu, Çankırı, doğudan Bartın ve Kastamonu illeri, batıdan ise Karadeniz ile çevrilidir. İlçeleri Alaplı, Çaycuma, Devrek, Ereğli ve Gökçebeydir.

Tarihçe
Zonguldak ve çevresi Hitit, Frig, Pers, Roma, Bizans, Selçuklu, Danişmend, Candaroğulları ve Osmanlı dönemleri yaşamıştır. Zonguldak şehir merkezi, maden kömürünün bulunması sonucu 1849 yılında yerleşim yeri olarak kurulmaya başlanmıştır.

Coğrafi Yapı
Oldukça engebeli bir arazi üzerine kurulmuş olan kent topraklarının önemli bir bölümünü, akarsu vadileriyle yer yer derin bir biçimde parçalanmış alanlar ve orta yükseklikteki dağlar oluşturur.

Bol yağışlı bir iklime sahip olan Zonguldak, akarsular bakımından da oldukça zengindir. Filyos Irmağı, Devrek Irmağı, Alaplı Irmağı, Gülüç Çayı ve Üzülmez Dereleri ilin en önemli akarsularıdır. Karadeniz Ereğlisinde Kızılcapınar ve Gülüç, Merkezde Ulutan baraj gölleri ile Karapınarda Çobanoğlu, Çatalağzıda ise Dereköy göleti ilin yapay gölleridir. İl topraklarının % 52si ormanlarla kaplıdır. Yörenin yüksekliklerinde iğne yapraklı, daha aşağılarda yayvan yapraklı, akarsu kenarlarında ise kavak, söğüt gibi ağaçlar bulunmaktadır. Bu ana yeşil dokuyu bol çeşitli orman altı bitki türleri tamamlamaktadır.

İklimi
Zonguldak da Karadeniz iklimi görülmektedir. Mayıs - Ağustos ayları arasındaki ortalama deniz sıcaklığı 20 C dir.

Zonguldak fotoğrafları

ZonguldakZonguldakZonguldakZonguldak

Zonguldak videoları

ZonguldakZonguldakZonguldakZonguldak