tango hakkında ansiklopedik bilgi

(Dans) Buenos Aires, Arjantin ve Montevideo, Uruguay kökenli bir dans ve müzik türüdür. Dansla beraber gelişen müzik tarzı da aynı adla anılmaktadır. İlk yılların tangosu tango criollo veya basit tango olarak bilinmektedir. Orijinal tango, doğduğu toprakların adıyla, Arjantin tangosu olarak anılmaktadır. Tangonun dramatik duygusu, dans sırasında cok zengin doğaçlama fırsatları yaratması, dansın özünde aşk ve melankoli tutkusunun yatmasından ileri gelmektedir. Tango müziğinin temel çalgısı Alman icadı olan fakat ismini Arjantin Tangosu ile duyuran akordeonun akrabası bandoneondur.

Tangonun müziksel kökeninde İspanyol dans figürleriyle şekillenen ve Küba müziği ile harmanlanan “Habanera”, dönemin Arjantin’li zencilerine ait “Milonga” ve yine İspanyol asıllı “Tango Andaluz” vardır. Tango, alt kesime ait olması ve genelevlerde yayılması sebebiyle uzun süre ahlaka aykırı bulunmuştur. Bu dönemde kadınlar için dövüşen ve yine onlarla iyi dans edebilmek için birbirleriyle dans pratiği yapan erkekler vardır. “Compadre” veya “Compadrito”adı verilen bu kabadayı tipilemelerinin eğlence anlayışı “şarap” ile “cana içip, şarkı söylemek ve dans etmektir.

Arjantin Tangosunun müziği 24’lük, 34’lük veya 44’lük ölçülerde olup, sert hatlıdır ve ritimleri belirgindir. Arjantin Tango, Avrupa’ya 20.yüzyılın başlarında, gemilerle Fransa’ya, gelen Arjantin’li tangocular tarafından taşınmıştır. Öncelikle yine alt kesimlerce sevilip yayılan Tango zamanla üst kesimlerde de beğenilmeye başlar. Ancak Arjantin’deki stil ile Avrupa’da yapılması hoş karşılanmamış ve modernleştirme adı altında sadeleştirilmiştir. Böylelikle “Avrupa Tango”’su ortaya çıkmış, kısa sürede diğer Avrupa ülkelerine de yayılmıştır. Bu dönemden sonra, özellikle Paris’lilerin bu dansa olan ilgisi sayesinde Tango, Arjantin sosyetesinde de değer kazanmıştır. İlk kez 1917 yılında Carlos Gardel’in smokin giyerek, her türlü argo ve erotizmden uzak sözlerle tango söylemesi, müziğin üst kesimlerce değer kazanmasını hızlandırmıştır. Avrupanın ilk tango çılgınlığı Paristen sonra Londra, Berlin ve diğer başkentlere sıçradı. 1913lerin sonlarına doğru, bu dans New Yorku ve Finlandiyayı da etkisi altına aldı.

Buenos Aires’te Tangonun üst kesimlerce de benimsenmesi ve dünyayı etkileyecek bir akım halini alması 1920 ile 1940 arasıdır. Bu dönem Tango’nun altın çağı olarak nitelendirilir. Artık Tango kendi içinde biraz daha yumuşayarak, Salon Tangosu halini almıştır. İkinci Dünya Savaşı’na kadar zirvede olan tango, bu dönemden sonra, politik nedenlerle gerilemeye başlar. Özellikle de 1955 yılında Juan Domingo Peron’un askeri darbeyle devrilmesi ve ardından birbirini izleyen askeri darbeler neticesinde dans salonları kapatılmış, dans etmek yasaklanmıştır. 1983’de, Arjantin’de askeri junta ortadan kalkmış ve böylece tango, Buenos Aires’e eski görkemiyle geri dönmüştür. Astor Piazzolla’nın müzikte başlattığı, ve kısa sürede dansa da yansıyan yenilikçi akım, Tangoya büyük bir zenginlik kazandırmıştır.

Tango çeşitleri
Arjantin Tango
Tango Oriental (Uruguayo)
Tango Milonguero (Tango Apilado)
Tango Nuevo (New Tango)
Tango Canyengue
Tango Liso
Tango Salon
Tango Orillero
Show Tango (Fantasiar)
Ballroom Tango
Finnish Tango (Fin Tango)

tümü tango fotoğrafları
tangotangotango

Bu konu hakkında ilk yorum yazan siz olun


tango Linkleri

Tango for the PC. Introducing… Tango for the PC · Tango for iPhone, iPod touch,

Tango, Buenos Aires, Arjantin ve Monte Uruguay kökenli bir dans ve müzik

27 Jan 2012 ... Free Voice and Video Calls! Big feature update from Tango – Now you can leave

İstanbul Avrupa Ocak - Şubat dönemi tango derslerimiz başlıyor Tuna Sağkol &

30 Haziran ve 4 Temmuz 2010 tarihleri arasında düzenlenmiş olan festivalin

21 Haz 1999 ... tango hakkında yalan yanlış bilgiler. ... arjantin tangosu çalansoyleyen bazi

Ankara, İstanbul ve Eskişehirde şubeleri bulunan kurumun internet adresi.

index.1. WWW.TANGOTURKEY.COM. e-mail info@tangoturkey.com. GSM +90


Sivilce nasıl geçer?
Sivilce izleri hangi yöntemlerle silinebilir?
Meyveli kurabiye nasıl yapılır?
Meyveli Kurabiye Tarifi
Fırında köfte patates nasıl yapılır?
FIRINDA KÖFTE PATATES MALZEMELER 500 gr kıyma 5-6 ...
Kızlar nasıl tavlanır?
Sıradışı Kız Tavlama Teknikleri 3
Evde döner nasıl yapılır?
Döner nasıl yapılır? Evde döner yapmayı öğrenin!
PRISPA - The Story - Film Dailymotion
This is the story of the PRISPA team between oct ...
Rüya Çağla - Duydum Evleniyormuşsun
Rüya Çağla - Duydum Evleniyormuşsun
40 yaşındaki taş hatun 18+
40 yaşındaki taş hatun 18+
teknosove söve kesim makinaları denemekesimi ...
teknosove söve kesim makinaları denemekesimi ...
Watch S3x Tape Full Movie HD 1080p
Watch S3x Tape Full Movie HD 1080p
Glimpses

1 görsel
loxophylium

3 görsel
kalbimde+ki+bosluk

2 görsel
hirsi

1 görsel
john+kerfoot

5 görsel
dandruff

8 görsel
korcii

1 görsel
Melika+Zakariae

5 görsel